Obowiązki zakładu opieki zdrowotnej w razie śmierci pacjenta
- Lekarz może stwierdzić zgon na podstawie osobiście wykonanych badań i ustaleń, z zastrzeżeniem sytuacji określonych w odrębnych przepisach.
- W uzasadnionych przypadkach lekarz, z wyłączeniem lekarza dentysty, może uzależnić wystawienie karty zgonu od przeprowadzenia sekcji zwłok.
- Lekarz, z wyłączeniem lekarza dentysty, może wystawić kartę zgonu na podstawie dokumentacji badania pośmiertnego, przeprowadzonego przez innego lekarza lub inną uprawnioną osobę.
- Zgon i jego przyczynę stwierdza się w karcie zgonu, której treść i sposób wypełniania określają odrębne przepisy.
- Jeżeli zachodzi podejrzenie, że przyczyną zgonu było przestępstwo, lekarz POZ jest zobowiązany do powiadomienia Policji. Kartę zgonu wystawia wówczas lekarz, który na zlecenie Sądu lub Prokuratury dokonał oględzin.
- W przypadku gdy nie ma lekarza zobowiązanego do wystawienia karty zgonu bądź taki lekarz zamieszkuje w odległości większej niż 4 km od miejsca, w którym znajdują się zwłoki, albo z powodu choroby lub innych uzasadnionych przyczyn nie może dokonać oględzin zwłok w ciągu 12 godzin od chwili wezwania, kartę zgonu wystawia lekarz, który stwierdził zgon będąc wezwany do nieszczęśliwego wypadku lub innego nagłego zachorowania (np. lekarz Pogotowia Ratunkowego lub Ratownictwa Medycznego).
Ustawa z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 3 sierpnia 1961 r. w sprawie stwierdzenia zgonu i jego przyczyny (Dz. U. z dnia 19 sierpnia 1961 r.)
Opublikował: Piotr Paweł Karbowniczek
Publikacja dnia: 30.09.2015
Podpisał: dyr. Marcin Smykowski
Publikacja dnia: 30.09.2015
Dokument z dnia: 24.09.2015
Dokument oglądany razy: 5 158